Sleva na software ProGEO

Kalendář událostí KOMENTÁŘ konference OPEN DATA

ISSS 2017 pohledem Michala Tošovského

Michal Tošovský, koordinátor Fondu Otakara Motejla, napsal, dle svých slov „zaujatý“, komentář k letošnímu ročníku ISSS 2017 – Internet ve státní správě a samosprávě. Text otiskujeme v původním znění.

Dva dny offline. Konference ISSS 2017 očima zaujatého pozorovatele

Jako každý rok se na počátku dubna sjeli do Hradce Králové úředníci z celého Česka, aby se tu potkali mezi sebou, a také se zástupci firem, které veřejné správě dodávají své ICT služby. Pokud jste tam nebyli, není důvod litovat. Řeknu vám, jaké to bylo. Samozřejmě velmi zaujatě, pohledem zájmů Fondu Otakara Motejla, tj. kvalitní, srozumitelné, levné a transparentní veřejné správy.

konference ISSS 2017 (časopis GeoBusiness)

Dojem první – politici v první linii

Účast politiků v úvodních blocích konference je pevnou součástí každoročního programu. Letos to bylo ale přece jen jiné, zlí jazykové tvrdí, že prý kvůli podzimním parlamentním volbám. Úvodní řeč měl sám premiér Bohuslav Sobotka, svých pár minut slávy si užili také místopředsedové vlády Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek. Neshodli se ani na tom, zda je eGovernment věc triviální, nebo naopak strašně moc komplikovaná. Svodům předvolebního selfproma již tradičně odolal a neukázal se ministr policie, hasičů a boje proti uprchlíkům Milan Chovanec, a opět tak potvrdil svůj okázalý nezájem o tu méně zábavnou část svého resortu.

Dojem druhý – barevnější obsah

Konference byla letos tématicky rozkročená více doširoka, nicméně pár obsahových pilířů šlo rozpoznat. Oblíbená kyberbezpečnost letos vyklidila částečně pole oblasti eHealth a elektronizaci zdravotnictví, hodně prostoru si pro sebe vyhradilo ministerstvo vnitra a implementace evropských norem. Nejvíc pozornosti pak měl „buzzword of the year“ – Smart Cities zabrala snad třetinu celého programu. Že se jedná o tušený nový klondajk ICT dodavatelů naznačilo i množství čistě komerčních (partnerských) prezentací na toto téma. Nijak překvapivě se v nich však nemluvilo o otevřených datech. K jedinému spojení těchto dvou témat tak došlo ve slovech jednoho z otců českých otevřených dat Martina Nečaského z MFF UK, když si povzdechl, že Smart Cities bez otevřených dat nedávají smysl a rozhodně pak nejsou vůbec smart. Ale vysvětlujte tohle zlatokopům, že…

Dojem třetí – otevřená data na vzestupu

V jiných ohledech však otevřená data měla pozornost slušnou. Zmínil je ve své keynote premiér Sobotka i náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií Jaroslav Strouhal. Již tradiční úterní opendatový blok se nejen rozšířil, ale navíc se přesunul z jednoho z nejzastrčenějších podkrovních sálů do přízemí, do třetího největšího sálu konference. A co víc, tenhle sál se naplnil posluchači. Asi největší dojem z prezentací je rostoucí „seniorita“ zástupců veřejné správy v oblasti publikace otevřených dat – mnohem méně se mluvilo o průzkumu bojem, mnohem více o předávání nastřádaných a uspořádaných zkušeností.

Dojem čtvrtý – volání po revoluci

Kdo jste na ISSS někdy byli, víte, že se jedná o v jistém smyslu bizarní záležitost. Ne kvůli tomu, že na světě určitě existují lepší konference, ale proto, že se zde setkává z podstaty velmi dynamický svět ICT a z podstaty velmi konzervativní svět české veřejné správy. Akce by mohla mít stálé motto „víme, že je pozdě, ale příští rok s tím už určitě něco uděláme“. Na podobná slova došlo i letos, nejvíce v nejplamennějším proslovu úvodního bloku, který přednesl předseda ICT Unie Zdeněk Zajíček. Mluvil hezky, za zády mu blikal nápis DIGITÁLNÍ REVOLUCE – ale potlesk byl stejně vlažný, jako u všech ostatních proslovů.

Bohužel, podobným slovům na téhle akci prostě nikdo pořádně nevěří. Důvody té nedůvěry mohou být různé, účastníci navazující diskuse se ale shodli na tom, že veřejné správě chybí leadership v digitální oblasti, nehledě na to, zda jeho nositelem má být ministerstvo informatiky či jiná centrální autorita s dostatečnými pravomocemi a dostatečnou vizí (a nijak nevyzdvihli práci koordinátora digitální agendy, ustaveného vloni v létě pod Úřadem vlády, který tuto silnou roli alespoň částečně supluje). Je pak ale zcela nepochopitelné, když stávající ministr vnitra opakovaně dává najevo, oč víc ho baví pistole a silná gesta, že jím dobrovolně uvolněný politický prostor digitalizace veřejné správy ne a ne zaplnit nikdo ve vládě a co hůř, ani v opozici.

Dojem pátý – chybí štiky v rybníce

Účastníci konference se v částech, jichž jsem byl přítomen, nechali více vytrhnout z letargie v podstatě jen jednou (pomineme-li košilatý moment, kdy jistá mluvčí v panelu jinému mluvčímu řekla, že mu ho kdyžtak podrží – mikrofon, samozřejmě, smáli se všichni), a to v kombinovaném open-source/open data bloku. V diskusích zde dokonce došlo i na mírné, byť vkusně zaobalené názorové střety (!). Jeden ze střetů se týkal toho, zda může vůbec mít česká veřejná správa kapacitu držet krok s vývojem v digitální oblasti (peněz má zjevně dost, za IT zakázky ročně vydá cca 24 mld. Kč). Michal Bláha, autor webu Hlídač smluv, dával za příklad britskou Government Digital Service. Ta dokázala přilákat odborníky z IT byznysu, aby pár let za málo peněz pracovali pro britskou veřejnou správu, zdánlivě jednoduchým způsobem: Přesvědčila je, že jejich práce skutečně něco změní.

Toto přesvědčení v Česku zatím chybí a vypadá to, že nadále bude i po konferenci ISSS 2017.

P.S.: Ten název článku, to je jen takové popíchnutí organizátorů. Jestli sníte o tom, být dva dny v podstatě offline, přišli jste o jedinečnou příležitost. Tak zase za rok!

Kdo je Michal Tošovský

Michal Tošovský působí ve Fondu Otakara Motejla. Věnuje se prosazování otevřených dat ve veřejné správě a propagaci jejich opětovného využití. Dříve pracoval v Otevřené společnosti, o.p.s., kde mimo jiné vyvinul web www.mapakriminality.cz. Zkušenosti sbíral také jako stipendista Fulbrightovy komise ve washingtonském think-tanku Police Foundation. Vystudoval sociologii a sociální politiku na Fakultě sociálních věd UK.

Kdy bude ISSS 2018

21. ročník konference ISSS se bude konat ve dnech 9.–10. dubna 2018, opět v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.

[foto archiv ISSS 2017]

 

/* ]]> */