NAVIGACE

GLONASS bude ještě přesnější. A buduje 50 pozemních stanic

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin na konferenci Technoprom v Novosibirsku (foto: RIA Novosti)

Ruský GLONASS a americký GPS jsou jediné funkční družicové systémy s celosvětovým pokrytím.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin na konferenci Technoprom v Novosibirsku (foto: RIA Novosti)

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin na konferenci Technoprom, která se konala počátkem června v Novosibirsku, prohlásil, že přesnost navigačního systému GLONASS by mohla být zvýšena ze současných devíti stop na dvě stopy, tj. z 2,7 metru na 61 centimetr. Stát by se tak mohlo do roku 2020.

Rogozin rovněž řekl, že „v roce 2013 bylo naším cílem zajistit stabilní fungování systému GLONASS, což se povedlo. Další rozvoj systému zahrnuje čtyřnásobné zvýšení přesnosti navigačních prostředků.“

Síť GLONASS, která byla uvedena do provozu v roce 1993, poskytuje v reálném čase určení polohy a rychlosti objektů na souši, vodě i ve vzduchu.

„Co se týče přesnosti, tak se GLONASS přiblížil GPS… V průběhu let se přesnost GLONASSu zlepšila ze 115 na 9 stop. Vzhledem k neustále rostoucím požadavkům uživatelů systému proto neustále systém modernizujeme,“ prohlásil Rogozin.

V únoru 2013 byla do provozu uvedena rovněž první zámořská pozemní stanice v Brazílii. Cílem Ruska je vybudování padesáti stanic v desítkách zemí po celém světě. Přesnost GLONASSu by se již koncem roku 2014 měla zlepšit na tři stopy (0,9 metru).

Jedna družice GLONASS přijde na 40 milionů dolarů.

Jedna družice GLONASS stojí 40 milionů dolarů. Na konferenci CEBIT v roce 2011 jste si je mohli prohlédnout naživo. (foto: Wikipedia)

Ruský GLONASS a americký GPS jsou jediné dva celosvětové družicové navigační systémy. Budování GLONASSu započalo již v roce 1976, a družice do úplného stavu byly na oběžnou dráhu vynášeny v průběhu let 1982 až 1995. Od roku 2010 GLONASS pokrývá sto procent ruského území.

V článku je zmíněna polohová přesnost v reálném čase, bez postprocessingu.

[via: RIA Novosti]

 

Témata
/* ]]> */