Americká firma Esri s počtem prodaných licencí ArcGIS a dalších GIS software mezi největší producenty geoinformačního software. Na září oznámila svůj první hromadný online kurz.
Co je MOOC?
MOOC je zkratka pro Massive Open Online Course, tedy „hromadný otevřený online kurz“. Je to šikovný způsob, jak velkému počtu lidí zpřístupnit výukový kurz (přednášky na univerzitě apod.). Musíte se do něj zaregistrovat (často zdarma), po jeho absolvování dostanete certifikát.
MOOC, které se začaly více rozšiřovat teprve v roce 2012, jsou dnes jednou z forem dálkového vzdělávání.
Jejich nevýhodou je ovšem osamělost studentů a velký počet odpadlíků z kurzu (často až 90 procent těch, co se původně přihlásili, kurz nedokončí).
Mezi známé MOOC platformy patří Khanova akademie (je částečně i v češtině), komerční Udemy nebo nezisková edX, kterou ve svých hromadných kurzech používají například MIT University nebo Harvard University.
Kurz Esri by měl začít v září 2014
Online kurz, jehož začátek firma Esri oznámila na letošní září, vzniká na základě požadavků studentů, kteří absolvovali předchozí online kurz na Penn University s názvem Maps and The Geospatial Revolution. Kurzu se zúčastnilo více než padesát tisíc zájemců z celého světa. (Údaje o počet absolventů se nám nepodařilo zjistit.)
Pro propagaci kurzu Penn University natočila rovněž sérii videopořadů.
[youtube id=“poMGRbfgp38″ width=“550″ height=“340″ position=“center“]
Na základě požadavků absolventů kurzu na Penn University proto vzniká kurz, tentokrát pod hlavičkou Esri si proto vyžádali další kurz, tentokrát pro mírně pokročilé.
Adena Schutzberg z amerického serveru Directionsmag se ovšem domnívá, že ze strany Esri zatím půjde jen o otestování trhu – o kurzu nejsou totiž známy žádné další podrobnosti kromě data zahájení a všeobecného tématu.
Kurz by měl trvat šest týdnů, přičemž každý týden byste měli přijít na dvě až tři hodiny vyučování. Kurz se bude jmenovat Going Places with Spatial Analysis.
Kurz bude veden v angličtině a přihlásit se můžete na stránkách firmy.
Jak v Česku?
Vzhledem k celkovému počtu uživatelů geoinformačních systémů a roztříštěnosti trhu nejspíš nelze očekávat, že by v Česku a Slovensku vzniknul takto postavený skutečně hromadný výukový kurz, a navíc ještě pořádaný firmou.
Webináře, tedy pracovní semináře moderované na webu, v Česku samozřejmě vznikají, stejně jako se univerzity snaží přicházet s různými výukovými online kurzy o GIS.
Ovšem firmy, které geoinformační software produkují a prodávají, mají z pořádání školení a kurzů finanční příjem. Rovněž v komerčních zakázkách a výběrových řízeních hraje výuka zákazníků součást projektu, a školení nejsou pořádána zadarmo.
V neposlední řadě je nutné připomenout fakt, že online výukový kurz je velmi zrádný v tom, že vůbec nemusíte vydržet do konce, zatímco při vaší fyzické přítomnosti ve výukové místnosti, kdy vaši pozornost a disciplínu hlídá také lektor, si doslova „s rukama na papíře“ v hlavě (alespoň něco) odnesete a využijete.