Software Bentley Systems

GeoBusiness Kalendář událostí UDÁLOSTI

Den 2: Esri International User Conference 2012 (reportáž)

esri-city-engine-na-konferenci-2012-w600
Acronis Cyber Protect Home Office

Martin Malý ze společnosti T-MAPY přináší čtenářům GeoBusinessu své postřehy z druhého dne mezinárodní konference zákazníků Esri, která se v těchto dnech koná v americkém městě San Diego.

Esri Maps for Office

Novinku pro uživatele Microsoft Office 2010 představuje rozšíření pro nástroje Excel a PowerPoint.
Zjednodušeně řečeno jde o mapu, kterou vložíte přímo do aplikace. Konkrétně je to mapový klient, který využívá služeb ArcGIS Online a navíc zobrazuje zdrojová data definovaná v tabulce Excelu.

Mezi základními funkcemi jsou měny vizualizace, nastavení základních map, zobrazovaných vrstev nebo sdílení. Vzniklou kompozici můžete zkopírovat jako snímek do PowerPointu a poté v prezentaci samotné ovládat jako dynamickou mapu.

CityEngine 2012

Společnost Esri připravuje vydání nové verze programu CityEngine, tentokrát s označením 2012. Tento vydařený nástroj pro tvorbu a vizualizaci 3D dat se pomalu, ale jistě začleňuje do portfolia Esri produktů, a to jak funkčně, tak licenčně. (Můžete je také sledovat na jejich stránce na Facebooku.)

esri-city-engine-na-konferenci-2012-w600

Mezi nejzajímavější novinky patří export scény do webové aplikace, využívající technologii WebGL. Po spuštění je mapová kompozice zobrazitelná ve webovém prohlížeči bez nutnosti instalace jakéhokoliv plug-inu.

Python

Výrazné novinky jsou u jazyka Python v zásadě tři. Python se stal po jazycích .NET a Java třetí platformou, nad níž můžete v produktech Esri vytvářet doplňky, tzv. add-ins.

Jsou to soubory, které jednuchým způsobem rozšiřují funkcionality desktopového ArcGIS. Pro vytváření add-ins (.esriaddin) je nutné stažení Python Add-In Wizardu, pomocí kterého se add-ins generují. Další novinkou je Python Toolbox. Je to obdoba klasického Toolboxu s tím, že je vytvářen výhradně skriptem v Pythonu.

Výhodou je především fakt, že jednotlivé nástroje mají všechny vlastnosti uloženy ve skriptu (ne část ve skriptu a část v samotném nástroji) a mohou být jednotně editovány.

Třetí a nejvýraznější novinkou je vznik tří nových modulů pro ArcPy – modul pro Network Analyst (.na), Time modul (.time) a modul pro přístup k datům (.da). Především třetí jmenovaný je výrazným krokem vpřed. Obsahuje nástruje pro práci s verzovanou databází, s doménami a subtypy, umožňuje pracovat v editační session a výrazně zrychluje výkonnost cursoru. Zrychlení může být v určitých situacích zásadní. Na InsertCursoru bylo přímo demonstrováno, že v prezentované ukázce běžel ve „staré“ podobě (arcpy.InsertCursor) 22 sekund a v nové podobě (arcpy.da.InsertCursor) pouze necelé 3 sekundy.

/* ]]> */