Sleva na software ProGEO

STAVEBNICTVÍ 3D Digitalizace

Děčín zavádí digitální stavební deník Stavee s možností 3D dokumentace. Bude lepší kontrola stavebních firem, kterým zadává zakázky

mawis-photo-dokumentace-stavby

Město Děčín začalo používat elektronický stavební deník, od kterého si slibuje, že bude mít přehled o každé stavbě ve městě. Zápisy včetně fotodokumentace budou do deníku vkládat kontroloři či stavbyvedoucí přímo na stavbě prostřednictvím aplikace v tabletu. Město se tak do budoucna chce vyhnout situaci, která nastala při rekonstrukci v místní čtvrti Podmokly.

Údaje o stavbách v elektronické formě bude mít k dispozici také děčínský magistrát a zhotovitelé.

Digitální stavební deník, který bude muset stavební firma vést včetně fotografií, ukáže reálný průběh prací – nepůjde do něj například něco dopsat zpětně. „Je chráněn proti neoprávněnému použití a zpětné modifikaci záznamů. Kromě standardního zabezpečení komunikace jsou zápisy digitálně podepisovány a opatřeny časovými razítky. To je zásadní i z pohledu průkaznosti při použití dat jako důkazu při případném soudním sporu,“ řekl mluvčí města Luděk Stínil.

Jako řešení bylo vybráno Stavee, digitální stavební deník od firmy Intelis, která je součástí Hrdlička Holding.

Nadstavbou elektronického deníku je také 3D mapování pro vytváření aktuálního 3D modelu stavby s pomocí aplikace MawisPhoto.

digitalni-stavebni-denik-stavee-mawis-photo-3d-model-g

„Po jednoduchém vytvoření stavby pomocí jakéhokoliv mobilního telefonu můžeme v kanceláři na počítači v integrované 3D prohlížečce zobrazit zpracované 3D modely, odměřovat v nich jednotlivé souřadnice, vzdálenosti, plochy, velikosti vrstev, hloubky nebo kubatury,“ uvedl Martin Strnad, koordinátor smart city, pro Seznam Zprávy.

/* ]]> */