TOPGIS

Soutěž Chytrá města pro budoucnost má oceněné

soutěž Chytrá města / GeoBusiness

První ročník soutěže Chytrá města pro budoucnost, která se koná pod záštitou ministerstva průmyslu a obchodu, zná vítěze.

Soutěž Chytrá města pro budoucnost je první soutěží svého druhu v České republice. Chce objevovat nové trendy, propagovat tzv. smart city projekty a podporovat obce, města i kraje ve sdílení a dobré praxi využívání nejmodernějších postupů v zájmu reálného zlepšení kvality života lidí v České republice. V závěru roku 2017 bude vyhlášen její druhý ročník.

Poté, co letos v červnu na Pražském hradě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová předala ocenění vítězům kategorií Model a Osobnost smart city, vybrala koncem září 2017 odborná porota vítěze rovněž v kategoriích Projekt a Idea.

Z nominovaných řešení, která do soutěže přihlásili představitelé veřejné správy i dodavatelé tzv. chytrých řešení, vybrali porotci ve druhém kole hodnocení i na základě výsledků osobních návštěv a pohovorů držitele titulů Chytrá obec, Chytré město, Chytrý region a Chytrá idea smart city.

Kategorie Projekt představuje realizovaná chytrá řešení, ať již v plném či pilotním provozu. Hodnocení odráží míru jejich proveditelnosti, udržitelnosti, dosažených úspor, využití opendat a zapojení občanů.

V kategorii „obec o 10 tisíc obyvatel“ získala obec Hodonice titul Chytrá obec 2017 s projektem „Řešení mapových služeb GisOnline“.

V kategorii 10-50 tisíc obyvatel se pro rok 2017 stalo nositelem titulu Chytré město město Písek za projekt Veřejná část energetického portálu.

V kategorii město nad 50 tisíc obyvatel bylo oceněno město Brno za projekt “Brňáci pro Brno“ s efektivním hlášením závad na komunikačních plochách s podporou mobilní aplikace, platformy Google Maps a GPS. Přihlašovatelem projektu byla společnost Brněnské komunikace, jejímž zřizovatelem je statutární město Brno.

Rovněž byla udělena zvláštní cena udělena  projektu „Aplikace pro predikci obsazenosti parkovacích míst v reálném čase”, který vytvořila společnost e-Parkomat. Toto řešení nabízí díky anonymizovanému sledování mobilních zařízení v rámci mobilní sítě mimořádně přesný způsob predikce parkovacích míst a navigace v reálném čase a současně i  generování datových souborů k možnému praktickému využití pro správu a budování měst.

[zdroj tisková zpráva společnosti TopGis, web soutěže Chytrá města]

/* ]]> */