Sleva na software ProGEO

LESNICTVÍ

Stromy svobody

Stromy svobody 1918-2018, T. G. Masaryk, Nadace Partnerství / GeoBusiness

Počítadlo projektu Stromy svobody 1918-2018, organizované Nadací Partnerství, se zastavilo na čísle tři tisíce. Právě tolik stromů, vysazených v posledních sta letech v rámci osmičkových roků a dalších jubileí, se podařilo zmapovat díky zapojení stovek místních komunit v celé České republice. Necelá třetina stromů pochází ze Slovenska. Stovky nových stromů se k dosavadním mají přidat během letošního podzimu. Nadace Partnerství totiž na tradici jubilejních stromů plánuje navázat celorepublikovou hromadnou výsadbou.

Od 20. do 28. října běží tzv. Dny pro Stromy svobody. V rámci nich i během celého podzimu sází obce, školy, firmy, spolky i jednotlivci stovky nových Stromů svobody. Symbolicky bychom rádi dosáhli čísla 2018. Rádi bychom, aby každý, kdo plánuje spojit oslavy výročí s výsadbou stromů, akci přihlásil na webu www.stromysvobody.cz,“ řekl Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.

K oslavám se hromadně připojují také spolky a organizace, které jsou historicky s tradicí Stromů svobody pevně spjaty a staly se tak přirozenými partnery kampaně. „Stoleté výročí Československa se bude slavit výsadbami Sokolských lip. Také Orel vysází stromy na významných místech spjatých s jeho činností, jako je Svatý Hostýn nebo v Babicích, svázaných s knězem Václavem Drbolou, obětí politických procesů v 50. letech 20. století. Desítky akcí zorganizují nebo podpoří Sdružení dobrovolných hasičů v rámci každoroční ankety Dobrovolný hasič roku. Hromadnou výsadbu stromů plánuje i Československá obec legionářská,“ vypočítává koordinátorka kampaně Zuzana Šeptunová.

Stromy svobody 1918-2018 / GeoBusiness

Sázení významných stromů rezonuje také mezi firmami. „Asociace malých a středních podniků vybízí své členy, aby rovněž zorganizovali své podnikové výsadby. Sázet bude například Rodinná firma roku 2014 LIKO-S ze Slavkova u Brna. Řada firem jako Arboeko, Nano Energies, GSL, Českomoravský cement nebo Premiato kampaň podpořili darováním stromů. Mezi hlavní organizátory slavností patří tradičně obce a školy.

Individuální výsadby doplní také dvě hromadné, za kterými stojí generální partner kampaně Lesy ČR spolu s Lesy Slovenskej republiky. Sedmnáctého října se u příležitosti lesnické konference, pořádané slovenským státním podnikem, uskutečnilo vysazení Jubilejního háje v Čiernom Balogu. A 26. října dají semenáčky základ novému Jubilejnímu háji v Lesnickém a mysliveckém muzeu na Buchlově.

„Obě akce navazují tradici lesnických výsadeb pamětních hájů, která se datuje od roku 1928. Takových hájů a hájků se nám podařilo v Česku objevit čtrnáct, na Slovensku je jich pak ke třiceti,“ vysvětluje Zuzana Šeptunová.

Nadace Partnerství pak plánuje udělat pomyslnou tečku za kampaní na výročí 17. listopadu. Společně se spolutvůrci kampaně, společností Arboeko a obcí Mnetěš, chce nadace v symbolické lokalitě pod horou Říp vysázet novou alej, symbolickou nazvanou Alej svobody.

/* ]]> */