geobusiness-magazine-google-atap-kancelare-google-tango-project-w600

Když firma Google oznámila, že prodává software SketchUp firmě Trimble, řada lidí kroutila hlavami a ptala se na tento zdánlivě nesmyslný krok.

V dubnu 2012 společnost Google oznámila, že za neveřejnou částku prodává software SketchUp firmě Trimble. Předtím prakticky neznámý software, který Google koupil od firmy @Last Software v roce 2006, si díky Googlu oblíbily miliony uživatelů po celém světě, a přestože řada z nich používala bezplatnou verzi, mnozí architekti využívali také komerční licenci ve své praxi.

Proto oznámení o jeho prodeji koncem dubna 2012 přivedlo řadu uživatelů k otázce, proč to Google vlastně udělal.

Teď po dvou letech je více jasné, proč Google prodal technologii firmě Trimble. Pro své mapování celého světa totiž už nepotřebuje „manuální kreslení“ budov a jejich umísťování do krajiny, namísto toho využije laserové skenování, mobilní telefony a crowdsourcing.

Prozatím speciální polohové senzory a kamery pro 3D snímování okolí v projektu Tango umožňují s pomocí kapesního zařízení získat mračna bodů, která šlo doposud sbírat pouze se specializovanými přístroji.

geobusiness-magazine-google-atap-kancelare-google-tango-project-scanning-2-w600

geobusiness-magazine-google-atap-kancelare-google-tango-project-w600

geobusiness-magazine-google-atap-kancelare-google-tango-project-scanning-w600

Podívejte se na video, které projektový tým připravil. Doporučujeme vydržet až do konce videa.

Financí má Google na vědu a výzkum dostatek, proto pokud se prozatím experimentální projekt podaří uvést do ostrého provozu, můžeme tyto postupy sběru dat směle označit jako přelomové pro celou geoinformatiku. (A také bohužel nejspíše zničující pro geodety, kteří před nedávnem investovali do finančně nákladných laserových skenerů.)