geosocialni-sluzby-feat
INSPIRACE

Přehled: 10 geosociálních služeb (+anketa)Sociální sítě s prvkem geoinformatiky, aneb geosociální sítě, zažívají v poslední době velký rozmach. Za uplynulé dva roky se v tomto odvětví objevilo hned několik podobně zaměřených společností se svými produkty. Některé se od sebe liší drobnostmi, jiné přinášejí zcela jiný koncept používání. V tomto přehledu je představeno deset z nich, které stojí za povšimnutí.

Foodspotting

Aplikací a služeb pro tipy a doporučení restaurací v okolí je spousta. Foodspotting jde ještě o kousek dál. Místo restaurací doporučujete prostřednictvím této služby konkrétní jídla, kterým přiřadíte souřadnice, obvykle té restaurace, ve které jste si jídlo objednali. U každého jídla nechybí ani lákavá fotka servírovaného pokrmu. Jídla si mohou uživatelé navzájem komentovat. Jídla lze přidávat pomocí webových stránek služby, zasláním fotografie na email nebo prostřednictvím aplikace pro iPhone.

geosocialne-site-foodspotting-com-w600

MyTown

MyTown je zajímavý projekt spuštěný na konci roku 2009. Během krátké doby přesáhl počet registrovaných uživatelů jeden milion, v současnosti hru hraje více než 3 miliony zájemců. MyTown je hra vycházející z konceptu světoznámé deskové hry Monopoly. Hracím plánem této hry je ovšem reálný svět. Místo házení kostkou procházíte po svém městě, jednotlivá místa můžete vlastnit, inkasovat virtuální peníze za návštěvy ostatních uživatelů apod. Aplikace je dostupná prozatím pouze na systému iOS (iPhone, iPod).

geosocialne-site-booyah-mytown-w600

Google Latitude

Geolokační služba od společnosti Google. Předcházela jí akvizice služby Dodgeball. Dodgeball byl po pohlcení společností Google ještě chvíli provozován, ale na začátku roku 2009 byla služba kompletně nahrazena novou službou – Google Latitude. Ta spočívá v jednoduchém principu sdílení polohy mezi přáteli. Sdílí se souřadnice a nikoliv konkrétní místo (restaurace, obchodní dům) jako u jiných služeb. Službu lze používat na PC nebo na mobilních telefonech, kde je součástí aplikace Google mapy.

geosocialne-site-google-latitude-w600

Facebook Places

Facebook Places (česky Facebook Místa) je část sociální sítě Facebook. Využívá principu přihlašování se na vytvořených místech (tzv. Places). Tento log se objeví jako obyčejná status zpráva na zdi s přidanou prostorovou složkou. Pro sdílené polohy nabízí Facebook zvláštní nastavení soukromí. Polohu můžete zatím sdílet jen v mobilních telefonech.

geosocialne-site-facebook-places-com-w600

Foursquare

Foursquare je lídrem mezi geosociálními sítěmi. Služba je založena na principu „check-in“ přihlašování na různých místech. Spuštěna byla v březnu 2009. Foursquare má v březnu 2011 přibližně 7,5 milionu registrovaných uživatelů ve světě a jako jedna z mála se používá aktivně také v Evropě. Dostupná je pro platformy Android, iPhone, BlackBerry a Palm.

geosocialne-site-foursquare-com-w600

Gowalla

Gowalla je druhý hlavní hráč na poli geosociálních sítí. Přestože služba vznikla dříve než Foursquare, zájem uživatelů přišel později a přešla k ní také část nespokojených uživatelů Foursquare. Gowalla umožňuje jednotlivé spoty seskupovat do tzv. výletů (trips). Aplikace je dostupná pro stejné systémy jako Foursquare.

geosocialne-site-gowalla-com-w600

Brightkite

Stejný koncept jako dvě předchozí služby nabízí i Brightkite. Funguje přibližně stejně dlouho jako Foursquare i Gowalla. Přesto si tato síť nedokázala vydobýt stejné místo na trhu geosociálních služeb. Je rozšířena hlavně v USA. Mobilní aplikace je navíc dostupná také pro systém Symbian.

geosocialne-site-brightkite-com-w600

Loopt

Loopt se snaží zaměřit na interakci mezi uživateli. Možnosti, jak oslovit přátele, případně i neznámé uživatele v okolí, jsou v Looptu o něco propracovanější než jinde. Podobně jako Brightkite je to služba, kterou používají zejména v USA a to také díky nutnosti provázat profil uživatele s telefonním číslem mobilního telefonu.

geosocialne-site-loopt-com-w600

Whrrl

Whrrl je podobná služba jako Foursquare či Gowalla. Opět jde o přihlašování se na vytvořených místech. Whrrl navíc přidává možnost stát se členem nebo založit zájmové skupiny, které nazývá „societies“. Vsází tak na seskupování a seznamování lidí stejného zájmu, kteří si pomocí check-inů a komentářů doporučují zajímavá místa. Skupin je v současnosti necelých 500 a jde o fanoušky hudby, sportu nebo třeba čínské kuchyně.

geosocialne-site-whrrl-com-w600

Fire eagle

Fire eagle byla založena v roce 2007. Je to lokalizační platforma společnosti Yahoo! Není to samostatná služba pro sdílení polohy, nýbrž nástroj, na který se lehce napojí aplikace jiných vývojářů. Fire eagle disponuje sofistikovaným API, přes které lze k datům o poloze uživatelů přistupovat. Na této platformě již vznikla řada projektů, dostupných například jako aplikace pro Facebook (Friends on Fire!).


geosocialne-site-yahoo-fireeagle-w600

Jakou službu používáte vy? Hlasujte v anketě.

[poll id=5]


Neuvedli jsme nějakou službu, kterou znáte nebo používáte vy? Zkuste ji doplnit v diskuzi pod článkem.

[Původně tento přehled vyšel v tištěném GeoBusinessu 9/2010. Toto je aktualizovaná verze článku.
Zajímají vás podobné přehledy? Předplaťte si GeoBusiness.]