geobusiness-magazine-panasonic-toughpad-fz-g1-army-w500
HARDWARE

Nové verze odolných tabletů Panasonic k dispoziciOdolné tablety pro terénní pracovníky mají poprvé v sobě vedle Androidu také Windows 8.

Panasonic prodává v České republice i na Slovensku nové verze svých odolných tabletů. První je vybaven Windows 8 Pro a 10,1“ displejem a má doporučenou cenu 2139 eur. Druhý model má v sobě systém Android, za menší 7“ displej zaplatíte 799 eur.

geobusiness-magazine-panasonic-toughpad-fz-g1-w500

FZ-G1 používá Windows 8

Toughpad FZ-G1 má jako první odolný tablet od Panasonicu v sobě operační systém Microsoft Windows 8. Díky tomu jej lze integrovat do firemní sítě s nejvyššími standardy na zabezpečení přístupu k datům.

Tablet je určen především pro mobilní pracovníky, jako jsou obchodní zástupci, servisní technici, zaměstnanci síťových služeb nebo logistických celků. Díky možnosti montáže do vozidla jsou vhodným řešením pro dopravce, bezpečnostní složky nebo záchranné služby. Pomocí odolného tabletu tak mohou organizace s více pracovníky v terénu zajistit lepší organizaci práce.

Tablet FZ-G1 váží 1,1 kilogramu a k zobrazení využívá displej 10,1“ s rozlišením Full HD (1920 x 1200 pixelů) s technologii IPSα (má velmi široké pozorovací úhly) a se svítivostí 800 cd/m2 pro práci na přímém slunci.

geobusiness-magazine-panasonic-toughpad-fz-g1-surveying-w500

Pro srovnání – „neodolný“ iPad od Apple váží 662 gramů a když vám spadne, tak se velmi pravděpodobně rozbije nebo se v něm něco utrhne. Tablet FZ-G1 má však vydržet pád z výšky až 120 cm.

Tablet můžete ovládat dotykově až deseti prsty najednou nebo dotykovým perem (digitizérem) například pro záznam podpisů. Panasonic Toughpad FZ-G1 má procesor Intel Core i5-3437U vPro na frekvenci 1,9 GHz a lze přetaktovat až na 2,9 GHz. Standardně je vybaven 4 GB RAM a SSD diskem s kapacitou 128 GB (volitelně 256 GB).

Konstrukce a design řady Toughpad je navržena tak, aby vyhovovala standardům odolnosti jako počítače Panasonic Toughbook. Toughpad FZ-G1 tak splňuje vojenský standard MIL-STD-810G na odolnost pádu z výšky až 120 cm (pas dospělého člověka je řádově ve výšce 100 cm od země, takže se skutečně počítá s tím, že tablet vám může vypadnout z rukou) a odolností vůči tekutinám a prachu dle krytí IP65.

Pozn. redakce: Při dotazu, zda můžeme v případném redakčním testu testovat také pád či polití tekutinou, bylo nám sděleno, že v případě poškození bychom museli tablet zaplatit.

geobusiness-magazine-panasonic-toughpad-fz-g1-army-w500

Díky konfigurovatelným portům může být tablet připraven dle požadavků firemních zákazníků – kromě již přítomného portu USB 3.0 lze tablet doplnit portem USB 2.0, čtečkou Micro SD nebo čipových karet, modulem GPS, sériovým portem či síťovým portem LAN. Uživatelé mají k dispozici také Wi-Fi a Bluetooth 4.0.

geobusiness-magazine-panasonic-toughpad-fz-g1-gloves-w500

Odolný tablet s Androidem

Toughpad JT-B1 je 7“ tablet se systémem Android 4.0 a nadstandardní odolností. Kromě toho nabízí vysokou úroveň zabezpečení, různé způsoby konektivity, kvalitní displej a dostatečnou výdrž provozu na baterie, čímž se výrazně odlišuje od spotřebitelských tabletů. Je připraven pro použití v terénu především v síťových odvětvích, veřejném sektoru, policii, dopravě a logistice. K tomu pomáhá standardně dodávaný zadní popruh pro bezpečné uchycení na ruku.

Váží 544 gramů a je vybaven vícedotykovým 7“ displejem s rozlišením 1024 x 600 bodů a jasem (500 cd/m²). Je standardně vybaven dvěma kamerami, přední s rozlišením 1,3 Mpx a zadní s rozlišením 13 Mpx s podporou automatického zaostřování a LED přisvícením.

Tento tablet splňuje podmínky vojenského standardu MIL-STD-810G na odolnost pádu z výšky až 150 cm a třídou krytí IP65. Tablet je také testován na odolnost vůči extrémním teplotám v rozsahu -10 °C až +50 °C.

Uživatelé mají k dispozici 3G, Bluetooth 4.0, Wi-Fi i technologie NFC (Near Field Communication). Srdcem tabletu je nejnovější ARM procesor Ti OMAP 4460 1,5 GHz Dual Core od Texas Instruments, doplněný o 1 GB operační paměti a 16 GB paměti pro data.

Komentář redakce

Model FZ-G1, který používá Windows 8, je pro „běžného“ uživatele zbytečně drahý (2139 eur). Zvažte druhý sedmipalcový model JT-B1 za 799 eur. Pokud budete kupovat jeden kus FZ-G1, zvažte, kolikrát se vám tablet potenciálně může rozbít pádem na zem či do vody a zda skutečně pracujete v takových podmínkách, které nevydrží „běžný“ tablet v ceně mezi 10 až 20 tisíci korunami. Firma Panasonic zároveň v tiskové zprávě sděluje, že při projektových záležitostech je cena za kus nižší, takže až budete chtít kupovat, určitě se ptejte po ceně při nákupu více kusů.