KARTOGRAFIE

Mapy budoucnosti, vojáci, hráči: V Liberci bude třídenní mapyáda

Mapy kolem nás 2018, ilu Bohemia Interactive, hra Arma 3 / GeoBusiness

V Liberci se ve dnech 9. až 11. října bude konat třídenní akce s názvem Mapy kolem nás. V Krajské vědecké knihovně budou mít školy příležitost zjistit, jak se používá GIS při tvorbě map, například pro ochranu životního prostředí, při řešení povodňových situací a přírodních katastrof. Pásmo bude provázeno praktickými demonstracemi jevů. Pozvané školy předvedou, co s mapami umí. Pořadatelé předvedou a rozdají Atlas životního prostředí – zároveň ukáží, co s ním dělat.

Po celou dobu akce bude se bude konat také čtvrtý ročník malování Mapy příběhů. Pořadatelé zvou žáky, studenty i veřejnost, aby pomohli vytvořit obraz země, jakou by ji chtěli mít nebo prožít. Loňský obraz, nazvaný Země malého čaroděje, získal spousty ocenění a cestovala i do ciziny.

plakát Mapy kolem nás 2018 - program pro školy / GeoBusiness

Přednášky pro veřejnost

V úterý 9. října 2018 bude přednášet Jaroslav Bengl z vývojového centra Google v Curychu.

Přednáška se jmenuje „Mapy budoucnosti“, koná se od 17 hodin v sále místní Krajské knihovny v Liberci.

Dozvíte se, jak dát adresy 4 miliardám lidí, kteří je nemají. Jak autonomní auto vidí svět kolem sebe. Jak se mapuje Nigérie a také něco o indiánech kmene Navajo. Řeč bude také o navigaci nové generace. A jaké budou mapy budoucnosti?

Druhá přednáška pro veřejnost bude ve středu 10. října 2018, opět ve stejný čas, tedy od 17 hodin v sále místní Krajské knihovny v Liberci.

Název přednášky je Mapy, vojáci, hráči. Přednášet budou pplk. Jiří Skladowski, náčelník odboru geografického zabezpečení ve Vojenském geografickém a hydrometeorologickém úřadu v Dobrušce, a Ivan Buchta, kreativní ředitel ve společnosti Bohemia Interactive.

Co mají světy reálných vojáků a herních vojáků z pohledu využívání map stejné a čím se podstatně liší? Jaká je geografie boje? Jak rychle vytvořit mapu pro krizovou situaci nebo při zabezpečení činnosti vojsk? Co musí mapa splňovat? Co vlastně dělá vojenský geodet nebo kartograf na misi? Jak vytvořit mapu pro počítačovou hru s vojenskou tématikou? Jak se tvoří virtuální 3D krajiny? S jakou mapou hry fungují, co je důležité při jejím návrhu?

plakát Mapy kolem nás 2018 - přednášky pro veřejnost / GeoBusiness

 

/* ]]> */