Sleva na software ProGEO

INSPIRACE

Gigapan – inspirace (nejen) pro fotogrammetry

Dnešní fotoaparáty již sice umějí vedle sebe poskládat jednotlivé fotografie, takže vám vznikne panoramatický snímek, ale megapixely vašeho fotoaparátu neužijete. Řada detailů totiž zmizí kvůli nestabilitě při focení, pokud nepoužijete stativ. Navíc výsledek ve většině případů nevyužijete dále než pro domácí prohlížení.

Když si však pořídíte speciální držák, do kterého zasunete digitální zrcadlovku, můžete z jednoho místa udělat panoramatické snímky s velkým detailem.

Gigapan je projekt pro tvorbu gigantických panoramatických snímků. Sice u úplného počátku stál tým z Carnegie Mellon University, dnes je však už projekt financován také společností Google, která v manipulaci s velkými objemy obrazových dat vidí obchodní potenciál, například ve službě Google Street View.



gigapan-panorama-praha
Pohled na Prahu ze střechy hotelu Corinthia na Pankráci (vedle Kongresového centra)




gigapan-praha-detail-zizkovska-vez-w600
...a detail s Žižkovskou věží



Panoramatické snímky a projekty jako Gigapan nacházejí široké uplatnění v archivnictví, u bezpečnostních agentur či v turistickém průmyslu.

Projektů na prohlížení velkého objemu snímků je samozřejmě více, například firma Microsoft pracuje rovnou na dvou projektech, Photosynth a HD View.



microsoft-photosynth-w600
Microsoft Photosynth sám poskládá panorama z fotografií, které nahrajete na server



Firmy, specializující se na profesionální snímkování, jako je například BLOM, GEODIS BRNO, GEOREAL nebo GEOVAP, mají v řadě případů vyvinutá svá řešení, pomocí nichž lze snímky proměřovat a dále s nimi pracovat.

Co můžete udělat vy

1. Inspirujte se panoramaty na Gigapan.org

2. Kupte si držák fotoaparátu, speciálně vytvořený pro Gigapan (nejbližšího distributora najdete v seznamu) a potom nahrajte na Gigapan svoje panorama

3. Přemýšlejte, jak by se dal GigaPan nebo jiné velkoformátové snímkování použít ve vašem oboru, například při dokumentaci staveb

/* ]]> */