Kalendář událostí UDÁLOSTI

Zajímavosti z konference Esri v San DieguLetošní 33. ročník celosvětové konference Esri přilákal uživatele ze 130 zemí světa. Jaké byly letos nejzajímavější události?

Jack Dangermond, zakladatel a ředitel firmy Esri, na začátku představil, k čemu všemu se geoinformační systémy ve světě používají. V úvodním referátu dvakrát přímo zmínil Českou Republiku, mezi oceněnými v rámci Special Achievement GIS Awards se objevila také Výchoslovenská energetika.

Ocenění

Dangermond letos předal své ocenění, tzv. President’s Award, neziskové organizaci Direct Relief, která podle časopisu Forbes má 99% úspěšnost využití prostředků. Cenu převzali Dorothy Largay a Andrew Schroeder. Direct Relief do GISu investovali teprve před čtyřmi lety a jak Largayová na pódiu prohlásila, GIS je doslova transformoval do výkonnější organizace.

Will.i.am + Jack Dangermond

Asi nejdůležitějším z celé konference bylo ovšem úvodní téměř čtyřicetiminutové setkání Jacka Dangermonda s will.i.amem, frontmanem kapely Black Eyed Peas. Will.i.am se intenzivně angažuje v propagaci vědy a techniky mezi mladými, mimojiné díky své nadaci I.am.angel Foundation. Will.i.am řekl, že to je dvacetiletý úkol, nikoliv jen úkol na jedno volební období.

V rozhovoru s Dangermondem will.i.am zmínil, že v Americe prakticky každá škola má basketbalové hřiště, na kterých probíhá nábor hráčů v podstatě pro jedinou „firmu“, kterou je NBA. Proč by tedy nemohly také technologické firmy dělat intenzivnější drafting „hráčů“ do svých týmů?

Otázky a odpovědi

Oblíbenou rubrikou konferenčního webu jsou otázky zákazníků a následné odpovědi Esri. Ve velmi rozsáhlém dokumentu se například dozvíte, jak jsou data z lidaru podporována v ArcGIS 10.2 či jak je důležitá „location analytics“.

3D GIS

Jack Dangermond představil možnosti 3D v GIS. V roce 2011 Esri koupila firmu City Engine se stejnojmenným softwarem pro třírozměrné modelování. V současnosti je City Engine prezentován například na konferenci SIGGRAPH.

Pro vývojáře

Pro vývojáře byl určen SpeedGeeking, kdy jste se během hodiny mohli naučit deset nových věcí na „rychlopřednáškách“.

Esri pracuje na neustálém zlepšování uživatelského rozhraní svých produktů (u online software je to mnohem důležitější než obsah). Součástí konference byl proto také User Experience (UX) Summit.

Datové zdroje jsou esencí všech geoinformačních zdrojů. V posledních letech se začala používat také data OpenStreetMap. Součástí Esri konference byl tedy mapérský večírek, věnovaný těmto datům.

—-

Zajímá vás, co se děje v GIS? Jaké jsou trendy a novinky? Čtěte exkluzivní obsah časopisu GeoBusiness. Objednávejte zde.