FIRMY REALITY

Realitní trh: Zillow kupuje za 3,5 miliardy dolarů server Trulia

Firma Zillow souhlasila s nákupem konkurenční firmy Trulia za 3,5 miliardy dolarů v akciích. Vznikne tak největší americký hráč v online propagaci nemovitostí.

Akcionáři, držící akcie firmy Trulia, získají 0,444 akcie Zillow za každou akci Trulie. Jinými slovy, nabídka činí 70,53 dolarů za akcii Trulia, tj. 25 procent nad její uzavírací cenou ze dne 25. července.

Podle monitoringu ComScore jsou Zillow a Trulia dohromady dva americké  nejnavštěvovanější realitní servery, ačkoliv na místním trhu působí také celá řada jiných firem jako Move.com, Redfin nebo ZipRealty.com.

V okamžiku, kdy Bloomberg News přinesly zprávu o vyjednávání, akcie obou firem na burzách poskočily o 15 procent (Zillow) a 32 procent (Trulia).

geobusiness-magazine-trulia-homepage-screenshot
Trulia
geobusiness-magazine-zillow-homepage-screenshot
Zillow
geobusiness-magazine-zillow-share-z-us
Vývoj ceny akcií Zillow za posledních dvanáct měsíců
geobusiness-magazine-trulia-share-trla-us
Vývoj ceny akcií Trulia za posledních dvanáct měsíců

Oba servery byly přitom založeny ve stejný rok 2005, Zillow má sídlo v Seattle, Trulia vznikla v San Franciscu.

Zillow and Trulia pomáhají potenciálním kupcům vyhledávat informace o nemovitostech. Obrat mají oba servery z prodeje inzerce a z přednostního zobrazování vybraných nemovitostí. Obě firmy odhadují celkový objem vynaložených inzertních prostředků v celých Spojených státech na realitní inzerci na 12 miliard dolarů ročně, přičemž Zillow a Trulia si z toho trhu dohromady ukrojí méně než čtyři procenta.

Když před šesti týdny došlo na vyjednávání o nákupu, firmy se dohodly, že pro co nejdelší utajení budou využívat kódové označení – Trulia nesla kódové označení Tygr, Zillow byla Zebra. Heslo pro komunikaci bylo „džungle“.

Roční obrat Zillow je očekáván kolem 311 milionů dolarů, což je nárůst o přibližně 58 procent oproti předchozímu roku. Ovšem podle agentury Bloomberg firma ohlásila za loňský rok ztrátu 12,6 milionů dolarů, a letos to bude 17 milionů.

Nárůst obratu Trulia je podle Bloombergu očekáván o 76 procent na přibližně 253 milionů dolarů. Ovšem podobně jako u Zillow, i zde je ztráta 17,8 milionu dolarů za loňský rok. Letos by to mělo být až 60,6 milionů dolarů.

[zdroj: Bloomberg News]

/* ]]> */