Veletrh vědy 2018 / GeoBusiness / foto archiv AV ČR

Ve dnech 7. až 9. června 2018 se na pražském výstavišti v Letňanech koná Veletrh vědy. Vstup je zdarma.

Během tří dnů Veletrhu vědy bude k vidění a vyzkoušení více než 100 expozic, mezi nimiž nebude chybět 40 pracovišť Akademie věd ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy. Jednu z nejrozsáhlejších populárně-naučných akcí u nás pořádá Akademie věd ČR již počtvrté. Veletrh vědy je určen všem věkovým kategoriím.

Laboratoře, interaktivní exponáty a virtuální realita

Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní interaktivní exponáty. „Návštěvníci si mohou vyzkoušet falzátorské postupy, pilotování stíhačky v leteckém trenažéru, práci v temné komoře, prohlédnou si nejmodernější přenosové vozy České televize nebo červený záchranný stan trosečníků, kteří ztroskotali před 90 lety se vzducholodí Italia na severním pólu, představuje některé z expozic PR manažerka Veletrhu vědy Andrea Saláková.

Mnohé stánky ožijí pokusy, workshopy i vědeckými dílnami. Zejména pro menší děti budou připraveny soutěže a kvízy o drobné ceny. Návštěvníkům, kteří na veletrhu zatouží po odpočinku, bude otevřena speciální zóna. Své síly spojilo 16 humanitních a společenskovědních ústavů Akademie věd ČR, které se rozhodly přenést návštěvníky do světa knih, her a oddechu.

Významní čeští vědci a popularizátoři vědy

Stánky vystavovatelů doplní přednášky, science show i dokumentární filmy. Panelové diskuze s významnými vědci z pracovišť Akademie věd ČR moderuje Václav Moravec. Každý den se budou věnovat jinému tématu – ve čtvrtek léčbě 21. století, v pátek fake news a v sobotu tématu, jak Češi dobývají vesmír. S přednáškou Příběh uranu vystoupí jaderná fyzička Dana Drábová, Přírodní vědy ve fotografii a ve filmu představí Petr Jan Juračka. Na sobotu organizátoři připravili multimediální show PŘÍSNĚ TAJNÉ moderátorky Lucie Výborné a popularizátora vědy Michaela Londesborougha.

 

 

Kariérní zóna

Pro čerstvé absolventy, doktorandy a další pracovníky ve vědě vznikne na veletrhu ve čtvrtek a pátek kariérní zóna. Zájemci se dozvědí, jak zaujmout potenciálního zaměstnavatele, jak napsat životopis nebo motivační dopis v angličtině a proč se vyplatí budovat si osobní marketing.

Vstup zdarma

Vstup na veškerý program je zdarma. Veletrh vědy bude otevřen od 10:00 do 18:00 hodin. Na přednášky, vědecká představení, panelové diskuze a program kariérní zóny jsou z kapacitních důvodů nutné rezervace, které společně s ostatními informacemi naleznete na www.veletrhvedy.cz.

Vybíráme z expozic

Temná komora

Nahlédněte do zákulisí opravdového fotoateliéru, vyzkoušejte si práci v temné komoře nebo při reprodukci uměleckých děl. Program stánku Ústavu dějin umění AV ČR patří dospělým i dětem, které si mohou vyzkoušet pozorovací schopnosti při práci s fotografickými detaily.

Padělatelské doupě

Žili skutečně praotec Čech, kněžna Libuše, pěvec Lumír a další bájné postavy českých dějin? Jak se se zprávami, které o nich máme, popasovali spisovatelé a umělci? Proč dějiny dokonce falšovali? Přetrvalo něco i do současnosti? Pro odpovědi přijďte do Padělatelského doupěte Ústavu pro českou literaturu AV ČR, ve kterém si můžete některé falzátorské postupy dokonce vyzkoušet.

Patenty a ochranné známky

Co je duševní vlastnictví a co do něj patří? Co musí nápad splňovat, abyste se mohli pochlubit, že jste vlastníky patentu? A lze chránit i to, že výrobek má zajímavý tvar? V kvízech a dalších hrách si ve stánku Úřadu průmyslového vlastnictví vyzkoušíte, jestli poznáte slavné vynálezce a jejich patenty nebo jakou cestu je třeba ujít za zápisem ochranné známky. Uvidíte, jaké nápady můžeme najít v patentových databázích. Odborníci z Úřadu průmyslového vlastnictví prozradí vše, co jste kdy chtěli o patentování vědět.

Laserové bludiště a Dům nanohrůzy

Největší stánek na Veletrhu vědy postaví Fyzikální ústav AV ČR. Čeká vás 20 stanovišť. Zažijete hravou fyziku s ohněm i ledem, jako v bondovce si budete připadat v laserovém bludišti, krásy nanosvěta objevíte v Domě nanohrůzy. Pomocí virtuální reality se naživo podíváte na detektor ATLAS v CERN v Ženevě 100 metrů pod zemí nebo do hal nejsilnějších laserů světa v ELI Beamlines a centru HiLASE.

Pilotování letounu

Vyzkoušejte si pilotování letounu ve virtuální realitě a navštivte stánek firmy s téměř stoletou tradicí – AERO Vodochody AEROSPACE, a. s. Nahlédněte pod pokličku vývoje nové generace legendárního cvičného proudového letounu L-39 a výroby leteckých celků pro společnosti jako Airbus, Embraer či Sikorsky.

Policejní specialisté na identifikaci

Pád letadla, havárie autobusu, vlaku nebo teroristický útok. Všechny tyto události mají jedno společné – velký počet obětí. Jak se obětem vrací identita a jaké jsou faktory, které policistům komplikují identifikaci? Seznamte se s činností a vybavením českého DVI týmu, který koordinuje Kriminalistický ústav Praha Policie ČR a který je pro tyto případy speciálně vyškolený.

Trolley problem

Morálka je jedním ze základních pilířů každé společnosti. Bez ní by lidé nedokázali vzájemně vycházet, nemohli by společně utvářet svět. Právě proto byla celá staletí předmětem filosofického zkoumání. V expozici Filosofického ústavu AV ČR si můžete vyzkoušet experiment, který se proslavil pod názvem „trolley problem“ neboli „tramvajové dilema“. Z kopce se řítí tramvaj a vy nemáte příliš možností, jak ji zastavit. Které ze dvou fatálních zakončení si nakonec vyberete? Nezmění se vaše rozhodnutí, když si obdobnou volbu vyzkoušíte tváří v tvář skutečným lidem?

[zdroj tisková zpráva AV ČR]