Sleva na software ProGEO

Vesmír

Další ročník festivalu Czech Space Week představí koncept lunárního modulu Luniaq

czech-space-week-2021-g

Zatímco předchozí třetí ročník Czech Space Weeku se konal virtuálně, tak ten letošní v pořadí čtvrtý nabízejí organizátoři – agentura CzechInvest a Ministerstvo dopravy – v hybridním režimu. Některé akce se tedy budou konat online a část z nich můžete navštívit v Praze a Brně.

Czech Space Week 2021 začne 5. listopadu a potrvá až do 14. listopadu.

V pražském Virtuplexu se bude moci projít po virtuální měsíční základně a seznámit se s návrhy modelů Prahy budoucnosti od studia XTEND, včetně konceptu českého měsíčního roveru Luniaq, inspirovaného vozy Škoda.

Hlavní akcí celého festivalu je Středoevropský den kosmického průmyslu, který nabídne prostor pro vznik nových obchodních partnerství nejen mezi firmami v České republice. Studenti si budou v rámci studentského programu moci domluvit stáž u firem či přímo v ESA.

Součástí festivalu bude také konference ESA Space Solution, kde se představí výsledky prvního pětiletého programu kosmického inkubátoru ESA BIC Prague, který za dobu svého působení pomohl čtyřiatřiceti start-upům v nastartování jejich byznysu.

Zároveň se na konferenci slavnostně odstartuje nový program ESA BIC Czech Republic, který v následujících pěti letech poskytne zázemí a podporu stejnému množství inovačních a technologických start-upů.

Přijít můžete například také na konferenci Copernicus 2021, kde se dozvíte novinky z tohoto programu pro dálkový průzkum Země a svůj program připravuje i Akademie věd ČR, která v průběhu Czech Space Weeku nabídne popularizačně-naučné přednášky s vesmírnou tematikou.

Přilákat více žen do kosmického odvětví chce program Space for women. S tím, jak se rozšiřuje škála využití kosmických technologií, se zvětšuje i rozptyl poptávky po absolventkách, které vystudovaly i jiné obory než raketové inženýrství. O svůj příběh a zkušenosti se podělí v panelové diskuzi například Kateřina Falk, Nathalie Claudel, Lena Halounová, Anita Sengupta a Francisca Matos.

Hned v úterý spatří také v hale na virtuální realitu Virtuplex světlo světa Nový model Prahy na Měsíci a Luniaq – měsíční rover inspirovaný automobily Škoda.

Také letos festival Czech Space Week představí významné osobnosti kosmického průmyslu.

Frank Maximilian Salzgeber dohlíží jako vedoucí oddělení inovací a podnikání ESA na největší síť kosmického podnikání na světě. Jeho tým pomohl zahájit přes 320 průmyslových převodů, podpořil více než 720 start-upů, do kterých investoval přes 45 milionů euro.

Stephen Airey je vedoucí sekce nových, přidružených a spolupracujících států v ESA/ESTEC, a specializuje se na oblast vývoje nových hardwarových produktů. Jeho hlavním úkolem je najít a identifikovat nové technologie a uvést je na trh prostřednictvím vývojových smluv s průmyslem.

Kateřina Falk je vědkyně, která se zabývá experimentální fyzikou s přesahem do kosmického výzkumu. V současnosti působí v Drážďanech jako vedoucí skupiny Helmholtz Young Investigator Group a jako popularizátorka vědy. Kateřina se také v minulosti podílela na vývoji evropského laserového centra ELI Beamlines.

Anita Sengupta o sobě píše, že je letecká inženýrka, podnikatelka v oblasti letectví, raketová vědkyně, profesorka inženýrství, pilotka a veteránka. Byla hlavní systémovou inženýrkou týmu, jenž vyvinul převratný nadzvukový padákový systém, díky němuž mohla sonda Curiosity přistát na Marsu.

Nathalie Claudel je hlavní francouzská konzultantka pro EUSPA. Donedávna pracovala také jako manažerka programu pro vypouštění družic pro ARIANESPACE, což je francouzská společnost provozující komerční dopravu nákladu do vesmíru.

Francisca Matos je mladá inženýrka narozená v portugalském Aveiru. Do společnosti OHB Czechspace nastoupila jako absolventka hned po ukončení magisterského studia a v současné době pracuje jako inženýrka pro analýzu konstrukcí.

/* ]]> */