Sleva na software ProGEO

LIDÉ

Proč jsem tak unavený?

To je celá věta, která se vám objeví, když do anglické verze vyhledávače Google napíšete „why am“ a ten vám začne „našeptávat“.

Situaci popisuje ve svém sloupku Arriana Huffington na HuffPost. Když v New Yorku zkusila napsat do Google „why am“, tak jí Google na základě svých algoritmů nejčastěji hledaných slov a frází v dané oblasti nabídnul „why am i so tired“.

New York, známý jako „město, které nikdy nespí“, můžeme samozřejmě považovat za extrém. Vypovídá to ovšem cosi o západní civilizaci jako celku.

Dopady nadměrného používání digitálních technologií, které jsou všudypřítomné, a obzvlášť jsou nebezpečné pro děti, které se teprve učí, popisuje neurovědec Manfred Spitzer ve své knize Digitální demence.

Tuto knihu se kvůli „boji proti zavedeným myšlenkám“ v Německu snažilo „shodit“ i místní ministerstvo školství. V prodejích interaktivních tabulí a dalších digitálních „pomůcek“ do základních a středních škol jsou totiž velké obraty, které už stojí za lobbying.

Spitzer na základě výzkumů přináší zneklidňující zprávy. Pokud budeme děti vychovávat s pomocí počítačů a dalších digitálních technologií, budou méně konkurenceschopné, nebudou umět matematiku, schopnost abstrakce bude omezená, nebudou se umět učit… (Přečtěte si článek Václava Cílka na Echo24.)

Na tomto místě, v případě že jste skeptičtí a budete si myslet, že „je to vývoj kupředu“… O globálním oteplování se také léta vedly spory. Nyní oteplování uznávají i původní skeptici a vlády po celém světě jej řeší. S digitálními technologiemi je potíž ta, že pokud je dáme malému dítěti, tak už jeho mozek v dospělosti nezměníte. Mozek se od určitého věku nedá změnit, dráhy v něm jsou vytvořené, a pokud budeme hodně pesimističtí, tak vyroste celá generace „dementů“.

Knihu Digitální demence považujeme v redakci za tak zásadní, že jsme ji chtěli dát předplatitelům GeoBusinessu jako bonus k předplatnému.

Bohužel je však její náklad vyprodaný a vydavatelství Host by uvažovalo o dotisku, pokud bychom dokázali sehnat tisíc čtenářů. Pokud si tedy časopis GeoBusiness předplatíte, a bude vás více než tisíc, tak dotisk knihy objednáme a knihu vám pošleme.

S nadužíváním digitálních technologií souvisí občas také to, že večer nemůžeme večer usnout nebo máme mělký spánek. Na vině je totiž (mimo jiné) vlnová délka světla, vyzařovaného z obrazovek mobilů a tabletů. Zjednodušeně řečeno – protože si mozek na základě vjemů myslí, že je den, tak tělu nedává signál, aby usnulo.

Jaké je řešení? Poměrně jednoduché. Dvě hodiny před spaním nekoukat do počítače nebo jiného zařízení, abyste v klidu usnuli. Znáte film Akumulátor od Jana Svěráka?

(Pokud si říkáte, co dělá takovýto článek na GeoBusinessu, tak odpověď je snadná. Únava a únava z digitálních technologií je celospolečenský jev západní civilizace, která se dotýká i geoinformatiků.)

/* ]]> */