Sleva na software ProGEO

KRÁTCE

OpenSignalMaps slibuje velké věci

OpenSignalMaps je mapový mashup postavený na Google Maps, který se veze na mohutné vlně zájmu o mobilní technologie, jež nás zalévá více a více. Zabývá se pokrytím mobilních sítí po celém světě, tedy České republiky nevyjímaje, i když v tomto případě platí jistá „ale“.

Android a jinak nic

[singlepic id=85 w=320 h=240 float=right]Dvě třetiny z názvu OpenSignalMaps je jednoduché vysvětlit, výstupem jsou mapy pokrytí signálem. Zbývá vysvětlit první třetinu, tedy otevřenost tohoto mashupu. Je jím zřejmě způsob, jakým se data o signálech pořizují a jak do něj vstupují, pocházejí totiž od uživatelů mobilních telefonů s operačním systémem Android (i ten je ostatně otevřený), kteří využívají aplikaci Open Signal Maps, vyvinutou společností Staircase 3, Inc.

Uživatelé ocení

Samotná aplikace (stále v beta verzi) je zdarma ke stažení v Android Marketu a vyžaduje operační systém Android ve verzi 1.5 a vyšší. Důvodem pro uživatele, proč by po ní měli sáhnout však nejsou ušlechtilé pohnutky ke tvorbě map pokrytí signálem, ale nástroje, které mu mohou posloužit při slabém signálu nebo hledání WI-FI hotspotu.

Na displeji svého Androidu uvidí sílu signálu změřenou na procenta, směr k připojenému vysílači BTS, vysílače v okolí zobrazené na mapě či radaru, a také WI-FI hotspoty i s informacemi o tom, zda jsou volně přístupné či zabezpečené. To se ve světě toužícímu být online nejlépe nepřetržitě může hodit.

[singlepic id=83 w=320 h=240 float=left]Mashup – hlavně velká města

Mapy pokrytí generované z dat uživatelů mobilní aplikace naleznete na opensignalmaps.com. Je možné si zobrazit vysílače jednotlivých operátorů a to i zvlášť pro síť 3G. A také efektní prostorové analýzy znázorňující sílu signálu. To je ale v případě České republiky vizuálně zajímavé především ve městech, kde je dostatek dat, čtenář mapy by však mohl nabýt dojmu, že mimo velká města signál prakticky není. To je nedostatek zatím stále malého množství uživatelů a tím i dat. Není však pochyb, že se to v blízké budoucnosti změní.

Mapy signálu

Mapy pokrytí signálem nejsou žádnou novinkou, při vývoji mobilních sítí u nás byly v uplynulých letech v médiích hojně prezentovaným mapovým výstupem, v čem tedy mohou být mapy na opensignalmaps.com zajímavé? Například už jen tím, že do jednoho prostředí kombinují všechny operátory působící v daném místě a také neustálou aktualizací, i když data nejsou aktualizovaná v reálném čase. A pak také svým měřítkem celého světa, kdy nic nebrání tomu, podívat se jaký signál budete mít například na zahraniční dovolené. Abyste se na tyto mapy mohli bezpečně spolehnout, to je zatím hudba budoucnosti.

Čtyři tisíce nováčků denně

[singlepic id=84 w=320 h=240 float=right]Jak zveřejnila společnost Staircase 3 na svém blogu, zájem o aplikaci v posledních dnech roste a v současné době se pohybuje počet nových uživatelů kolem čtyř tisíc denně jen na Android Market a celkem odhaduje počet uživatelů už na více než 100 tisíc. Je jasné, že s takovým nárůstem se prudce zvyšuje i kvalita map, stále jsou však teprve na začátku a zbývá v nich především u nás dostatek bílých míst. Aby získaly mapy pokrytí v České republice lepší data, nezbývá než si přát, aby mezi nimi čtyřmi tisícovkami nových uživatelů denně bylo i spousta našinců.

Podle informací uvedených na Techcrunch.com je v plánu doplnění informací například i o rychlost stahování a také mapování Wi-Fi signálu. Autor článku Mike Butcher předpovídá tomuto startupu „velké věci“, nezbývá tedy, než si na ně počkat.

/* ]]> */