Sleva na software ProGEO

GeoBusiness INSPIRACE

Nukleární zbraně, studená válka a Google Earth – jak to spolu souvisí

Pro mladší generaci na základních a středních školách jsou třicátníci „staříci“ a studená válka mezi lety 1945 až 1991 hlubokou historií. Je proto důležité tuto digitální mladou generaci jejich prostředky vzdělávat. Co by se stalo, kdyby někde explodovala nukleární bomba z aktuálního arzenálu?

Strach z konce světa, který by mohl nastat, kdyby se navzájem státy vyvraždily nukleárními zbraněmi, byl v průběhu studené války všudypřítomný. Závody ve zbrojení na obou stranách vedly k vytvoření velkého nukleárního arzenálu. Federace amerických vědců odhaduje, že po celém světě bylo v roce 2012 rozmístěno více než 17 tisíc nukleárních hlavic, z toho je přibližně 4 300 připraveno k použití.

Alex Wellerstein, historik vědy na Americkém institutu fyziky, poté, co zjistil, že mladší ročníky mají zkreslenou představu o nukleárních  zbraních, v roce 2012 vytvořil webovou aplikaci nazvanou Nukemap. Na ní s pomocí Google Maps ukazuje případné následky nukleárních výbuchů.

V roce 2013 Wellerstein vytvořil simulátor pro Google Earth, nazvaný Nukemap3D (pokud kliknete na tento odkaz, předem si nainstalujte do prohlížeče Google Earth plugin).

Vyzkoušejte si, co by například provedla 800 kilotunová bomba SS25, která stále je v ruském arzenálu.

geobusiness-magazine-nukemap-google-earth-prague-800kt-w600

geobusiness-magazine-nukemap-google-earth-prague-800kt-legenda-w600

/* ]]> */