Sleva na software ProGEO

HARDWARE

Návod, jak si vybrat velkoformátovou tiskárnu

Výběr velkoformátové tiskárny může být jednoduchý, pokud si položíte několik otázek, na které si poctivě odpovíte. Co chcete tisknout? Na jaké médium? Jak a kde pak budete s výtisky zacházet? Jaké množství výkresů budete tisknout? Kolik lidí bude s tiskárnou pracovat? Co míníte tisknout výhledově za pár let?

Roman Klimek ze společnosti Hewlett-Packard pro vás připravil tipy, jaké parametry byste měli zohlednit při výběru velkoformátové tiskárny. Příklady jsou přirozeně ukázány na výrobcích společnosti HP, uvedené rady lze však uplatnit při dotazování u jiných výrobců.

TYP INKOUSTU

V dnešní době jsou v CAD segmentu obvyklé dvě inkoustové technologie: barvivové (dye) a pigmentové inkousty. Výhodou barvivových inkoustů (u HP v sérii T) je velmi přesný tisk čar u technických výkresů. Pigmentové inkousty (u HP v sérii Z) mají výhodu ve větší barvostálosti a odolnosti tisku, s trochu horší kresbou čar, nejvhodnější jsou pro tisk vizualizací a fotografií.

RYCHLOST TISKU

Rychlost tisku je důležitá při velkých měsíčních objemech a nárazových úlohách, typicky při finalizaci projektů. Tiskárny HP Designjet T790, T1300 a T2300 eMFP zvládají v nejrychlejším módu vytvořit výkres A0 za minutu, HP Designjet T7100 stihne za tu dobu dvojnásobek.

POČET ROLÍ

Vyšší počet rolí přináší úsporu času, pokud používáte více rozměrů anebo různé druhy papírů. Tiskárna dokáže sama rozpoznat, na kterou roli poslat výkres tak, abyste měli co nejmenší odpad papíru. Tam, kde stačí jedna role, například v menší konstrukční kanceláři, poslouží HP Designjet T790. V týmech do deseti pracovníků se už vyplatí dvourolová HP Designjet T1300/T2300 eMFP – návinem 90 m na roli dokážete vytisknout až 180 výkresů formátu A0 bez nutnosti zásahu. Produkční HP Designjet T7100 pak nabízí až tři role s nakládáním zepředu. Maximální návin role až 200 metrů umožní vytisknout nepřetržitě 600 výkresů A0. Plotr přitom nepotřebuje vřeteno na založení papíru.

TISK, SKENOVÁNÍ A KOPÍROVÁNÍ

Multifunkční velkoformátové systémy jsou schopny tisknout, kopírovat a skenovat stejným způsobem jako stolní zařízení. Je potřeba se pouze rozhodnout, s jakou dokumentací pracujete a v jakých objemech. HP Designjet T2300 eMFP používá dvě role papíru a CIS technologii skenování, HP Designjet T1200 HD MFP se podobá předchozímu s výjimkou jiného typu skeneru (CCD), který umožňuje skenovat i silnější materiály až do tloušťky 1,5 cm. Produkční multifunkceHP Designjet T7100 používá nejnovější verzi CCD technologie skenování s vysokým rozlišením.

NA CO CHCI TISKNOUT

Inkoustová technologie nabízí široké možnosti potisku různých materiálů. CAD výkresy se obvykle tisknou na základní hlazený (HP Universal Bond Paper) papír o gramáži 75 g až 80 g/m2. Pro působivější prezentaci je v nabídce HP spousta dalších typů papíru, například HP Coated/Heavyweight Coated Paper (s gramáží až 130 g/m2 drží inkoust v horní vrstvě média a poskytuje kvalitní barevné podání a kontrast na fotografiích), HP Universal Photo Paper (univerzální fotopapír pro barvivové i pigmentové tiskárny) nebo HP 2 Pack Everyday Matte Polypropylene (materiál, kterým lze nahradit fotopapír, jehož výhodou je vyšší odolnost výtisku vůči otěru a vodě a také odolnost proti roztržení, ideální do terénu).

KOLIK CHCI TISKNOUT

Objem tisku má dva aspekty: celkovou měsíční produkci a její plynulost. Při stanovování produktivity plotru je potřeba mít na paměti i faktory typu, jak často je potřeba měnit náplně a papír, kolik trvá zpracování úlohy a jaký je finální výstup.

Od toho se odvíjí i produktivita nabízených modelů tiskáren z hlediska měsíčního objemu tisku při plynulém vytížení. HP Designjet T790 – do 200 m2/měsíc (náplně 130 ml), HP Designjet T1300, T2300 eMFP –do 500 m2/měsíc (náplně 130 ml, černá 300 ml), HP Designjet T7100 – až 3000 m2/měsíc (náplně 400 ml, černá 775 ml). Tiskárny zvládnou i vyšší objemy, zmíněné hodnoty vyjadřují jejich optimální zatížení.

SOFTWAROVÉ VYBAVENÍ TISKÁRNY

Software je nedílnou součástí tiskárny a lze směle říci, že je druhou polovinou tiskového řešení.

K zásadní softwarové výbavě velkoformátové tiskárny náleží:

  • Post Script – zaručuje spolehlivé vytištění PDF souborů, urychluje zpracování PDF dat a zlepšuje barevnou věrnost výtisků. U tiskáren HP Designjet T790, T1300, T2300 eMFP a T7100 je Post Scriptem volitelným doplňkem. Multifunkce HP Designjet T2300 eMFP dovolí i skenování do PDF, což základní verze nemá.
  • Nesting – optimalizuje rozložení obrazových dat na plochu výkresu a optimalizovat tak odpadovou papíru. Dostupný je pouze u modelů HP Designjet T1300 a T7100.
  • Účetnictví – velkoformátové tiskárny HP jsou vybaveny softwarem pro sledování nákladů na tisk a jejich export e-mailem ve formátu XML. Software sleduje uživatele,
    název souboru, druh papíru, spotřebu inkoustu atd. Lze nastavit povinně zadávání čísla projektu, nebo střediska a tím snadno spočítat příslušné náklady.
  • ePrint and Share – aplikace umožňuje sdílení dat mezi uživateli a jejich následný tisk přímo z webového prostoru díky využití cloudové technologie HP. Plotry nové
    generace HP Designjet T790, T1300 a T2300 eMFP mohou komunikovat se schránkou přímo přes ovládací panel.

DOPLŇKY PRO FINALIZACI DOKUMENTACE

Vhodně nastavený finální výstup z tiskárny dokáže ušetřit hodně času a financí. Většinou se řeší u produkčního zařízení HP Designjet T7100:

  • Koš – jako standardní vybavení je vhodný na malé objemy tisku s ručním odběrem výtisků.
  • HP Designjet Stacker – výstupní stůl, který dokáže pojmout až 100 výkresů A0, které se díky němu nekroutí.
  • Off-line skládačka – s manuálním plněním, skládá výkresy do formátu A4, vhodná při objemu od 200 m2 měsíčně.
  • On-line skládačka – profesionální řešení bez nutnosti manuálních zásahů, vhodné při objemu od 500 m2 měsíčně.
/* ]]> */