Sleva na software ProGEO

KRÁTCE

Jak si stojí Bing Maps?

bing-maps

[singlepic id=23 w=320 h=240 float=right]Když společnost Google spustila v únoru roku 2005 jako další ze svých služeb Google Maps, zastihla Microsoft v období hlubokého spánku. Zobrazovat prvky, jevy a témata v prostoru zajímalo do té doby spíše jen odborné kruhy, záhy se ale ukázal obrovský potenciál, který mapy pro všechny uživatele mohou mít.

Mashupy především

Google propojil stovky různých informací se zeměpisnou polohou a navíc tuto možnost poskytl pomocí uvolnění Application Programming Interface (API) i dalším uživatelům, takže mohly začít vznikat mashupy. To vše navíc oblečené do atraktivního kabátku satelitních snímků zemského povrchu způsobilo velký zájem uživatelů, že si z něj pochopitelně chtěly ukrojit i další společnosti, Microsoft nevyjímaje.

Byly to právě mashupy, tedy další aplikace, které dokázaly lokalizovat komerčně zhodnotitelné informace s geografickou polohou, jež upoutaly pozornost dalších společností. Ukázal se jasný způsob, jakým mohou generovat zisk.

Období Live Maps

Microsoft se svezl hned na první vlně zájmu uživatelů a ještě v prosinci roku 2005 spustil první stabilnější verzi Windows Live Maps, později integrované do služby Live Search a přejmenované na Live Search Maps. V okamžiku spuštění však šlo o velmi jednoduchou službu, která postrádala prakticky jakékoliv nástroje, s výjimkou jednouchého vytváření bodů zájmu. Společnost Microsoft je synonymem pro éru desktopových aplikací, proto nepřekvapilo, když přišla s Microsoft Virtual Earth 3D, obdobou Google Earth.

Období Bing Maps

[singlepic id=21 w=320 h=240 float=right]Dne 28. května roku 2009 představil Steve Ballmer nový vyhledávač s názvem Bing, který postupně sjednotil všechny online vyhledávací služby společnosti Microsoft. Vznikly tedy Bing Maps a desktopová verze Bing Maps 3D. Důležitější předěl však přišel v prosinci téhož roku, kdy byly spuštěny mapové služby na dokonalejší technologii Silverlight. V současnosti je tedy možné využívat mapové služby ve dvou verzích – původní AJAX na www.bing.com/maps s omezenými možnostmi a novější Silverlight na www.bing.com/maps/explore. Ta umožňuje využívat dalších mapových aplikací, jako je například Streetside view či What’s Nearby pro vyhledávání nejrůznějších témat v okolí. Všechny aplikace přístupné v novější verzi Bing Maps jsou sdružené do takzvaných Map apps, v současnosti je jich kolem šedesáti přímo z rukou Microsoftu, další pocházejí od třetích stran.

Mezi těmi zajímavějšími jsou na jaře loňského roku spuštěné zobrazování informací z geosociální sítě Foursquare, což by mělo uživatelům k vyhledání polohy restaurace přidat i informace o její kvalitě na základě hodnocení dalších strávníků. Fenoménu sociálního vyhledávání je připisována blízká budoucnost a velcí hráči v oblasti vyhledávání se myšlenkami zdokonalení vyhledávacích algoritmů o lidský faktor intenzivně zabývají. Možná proto spustil na jaře roku 2010 Bing podporu i pro Twitter.

V průběhu roku 2010 přibyla možnost zobrazení OpenStreetMap jako jedné z podkladových vrstev. Tento projekt tvorby svobodné a komunitní mapy se v posledních letech dostal do středu pozornosti a díky stovkám tisíc uživatelů podílejících se na jejím vzniku stále důrazněji přesvědčuje o své životaschopnosti. Navíc zakladatel této iniciativy Steve Coast posílil před několika měsíci tým Bing Maps.

Streetside View versus Street View

Inspirací pro Microsoft bylo také Google Street View, tedy virtuální prohlídky měst na panoramatických fotografiích s vysokým rozlišením. Služba Googlu si musela od svého zveřejnění v roce 2007 projít řadou právních sporů i silné vlny negativních ohlasů uživatelů, kteří se cítili ohroženi tak detailními fotografiemi i informacemi, které bylo možné z fotografií získat. Tlak veřejnosti nakonec vedl k rozmazávání obličejů, značek automobilů a dalších osobních údajů. Díky spuštění Streetside View až v prosinci 2009 se mohl Microsoft z těchto problémů poučit a ušetřit si negativní ohlas. Otázkou však je, nakolik ještě může tato služba zaujmout uživatele, když se jí už stihli nabažit u konkurence. A také za jak dlouhou dobu, či zda vůbec, se může přiblížit na podobnou úroveň pokrytí. V současné době například není Streetside View dostupné v žádném českém městě.

Našinec není cizinec

Ostatně z většiny mapových aplikací na Bing Maps je patrné, že jsou primárně spouštěny pro severoamerické, případně západoevropské uživatele a jejich rychlé rozšiřování do dalších končin nemá nejvyšší prioritu. Našinec si tedy tolik zábavy neužije. Základní mapy silniční sítě Bing Maps pocházejí od společnosti Navteq, světové společnosti, jež má region střední Evropy v současnosti kvalitně zmapovaný, jiné už je to u leteckých snímků. Vlajkovou lodí Microsoftu v mapách je takzvaný Bird‘s eye, tedy šikmé letecké snímky z nízké výšky, které jsou často vhodnější pro orientaci a také mohou nabízet více informací než svislé snímky. Tento efektní pohled na krajinu je však u nás v alespoň trochu zajímavém rozlišení možný zatím jen v Praze a v Brně a i v tomto případě má do atraktivity severoamerických velkoměst a 3D modelů budov daleko.

Nezbývá než věřit, že Bing Maps budou pokračovat minimálně ve stejném tempu jako poslední rok a uživatelé dostanou ke stávajícím nejoblíbenějším službám Mapy.cz a Google Maps další srovnatelnou alternativu.

[singlepic id=22 w=600 h=240 float=]

/* ]]> */