Sleva na software ProGEO

GeoBusiness INSPIRACE

Jak Google Glass v následujících letech změní geoinformatiku?

google-glass-dotazovani-w600

Google s konceptem brýlí Glass přišel již v létě roku 2012. Ve svém zorném poli díky nim dostáváte například navigační informace nebo s nimi můžete fotografovat.

Google Glass jsou brýle s doplněnou realitou, videokamerou a GPS přijímačem. Data do vašeho zorného pole přicházejí buď přímo přes zabudované Wi-Fi nebo prostřednictvím mobilního telefonu, který je s brýlemi propojený přes Bluetooth. (Jinými slovy: Glass bude fungovat pouze v místech, kde budete mít připojení k internetu.)

google-glass-jak-vypadaji-w600

Projekt Google Glass začal ve výzkumné laboratoři Google X před 5 lety a na rozdíl od řady jiných se dočkal realizace. Firma Google před nedávnem oznámila, že Glass budou dostupné koncem roku 2013, zatím za cenu blížící se 1500 dolarům. Věříme však, že díky konkurenčním projektům, které se od firem Samsung, Apple či jiných určitě za chvíli také objeví, cena pak půjde dolů.

Joshua Topolsky ze serveru The Verge měl na jeden den příležitost brýle testovat. Po návštěvě v newyorské pobočce Google svoji reportáž končí slovy „not if, but when“. Geoinformační firmy by tedy již nyní měly začít přemýšlet o možnostech, které Google Glass a další systémy s doplněnou realitou v následujících letech přinesou do geoinformatiky. (Podívejte se také na video z jeho testování Google Glass.)

joshua-topolsky-the-verge-wearing-google-glass-w600

Představte si sběr dat v terénu, navigační systémy, přístup k turistickým informacím, lokální marketing… to vše a řada dalších, co vás jistě napadne, bude s „brýlemi“, ovládanými gesty, hlasem a dotyky (brýle mají na obroučce jakýsi touchpad, funguje to tedy podobně jako například současné handsfree sluchátka).

google-glass-navigace-w600

google-glass-dotazovani-w600

Ovládání hlasem a gesty má také svá úskalí – jak to například bude s přesností zadávání příkazů v hlučném prostředí? Komunikace v jiných jazycích? Jak se systém, na kterém v podstatě budete závislí, bude chovat v prostorách, kde není k dispozici připojení k internetu?

Jistě vás napadne celá řada dalších situací, kdy nepůjde Glass používat… Ale na druhé straně – přemýšlejte, kde by se daly využít, aby se geoinformatika posunula o kus dál.

Podívejte se na video, které firma Google zveřejnila. Jsou to reálné záběry, na kterých poznáte, jakým dalším směrem se nejspíš v následujících letech vydá naše komunikování s všudypřítomnými informačními technologiemi.

[youtube v1uyQZNg2vE]

 

/* ]]> */