Sleva na software ProGEO

INSPIRACE

HTML5 a jeho použití pro GIS

gis-cloud-screenshot-vyrez-mapa-w600

Ačkoliv se v současných online geoinformačních systémech používají platformy jako je Adobe Flash nebo Microsoft Silverlight, s nástupem prohlížečů, podporujících HTML5 a CSS3, se situace může změnit.

GIS Cloud rovněž začínal s vykreslováním map pomocí Flashe, minulý týden však došlo ke změně a technologické zázemí tvoří momentálně HTML5. Výhodou využití HTML5 je především rychlost a standardizace HTML5, který je v současnosti podporován (více či méně) nejpoužívanějšími webovými prohlížeči jako jsou Apple Safari, Mozilla Firefox, Internet Explorer nebo Google Chrome.

Svůj nainstalovaný prohlížeč si můžete otestovat, jak je na tom s podporou HTML5.

gis-cloud-screenshot-w600

Jednou z nevýhod vývoje online aplikací je to, že vzhledem k různým platformám musíte stejnou aplikaci vytvářet de facto několikrát (což je samozřejmě finančně náročné).

Výhodou použití HTML5 by tedy měla být sjednocení vývoje díky jednotné funkčnosti na desktopu, na webu, na chytrých telefonech a tabletech (obzvlášť v souvislosti s iPadem, který nepodporuje Flash, a přitom jej používá přibližně 80 procent těch, co si koupili tablet).


gis-cloud-screenshot-vyrez-menu-w600
Nástrojů v GIS Cloudu je zatím jen několik.




gis-cloud-screenshot-vyrez-mapa-w600
Průhlednost vektorové vrstvy a zvýrazněný prvek v mapě


Pro vykreslování map je v GIS Cloudu použita javascriptová knihovna Leaflet (dostupná pod licencí BSD).

S použitím HTML5 lze vykreslovat objemné vektorové soubory s miliony prvků (mapa Německa, která je online k vidění na GIS Cloudu, má 6 milionů „features“).


giscloud-germany-6milionu-prvku
Německo - šest milionů "features"


Otestujte GIS Cloud a napište nám do redakce, co si budoucnosti vývoje online GISů myslíte právě vy.

Sledujte GeoBusiness na Twitteru, uveřejňujeme tam řadu dalších horkých novinek (sledujeme za vás více než 300 informačních zdrojů).



/* ]]> */