Sleva na software ProGEO

KRÁTCE

Data z CryoSat o ledové pokrývce už jsou k dispozici

satellite-cryosat-dynamic-topography-featured-w250

Vědci zabývající se změnami v ledové pokrývce mohou těžit své poznatky z nových dat, s jejichž pomocí mohou přesněji určit, jak se mění ledová pokrývka na Zemi. Informace z mise CryoSat, jež řídí European Space Agency (ESA) mohou přinést zásadní změny v našem chápání složitých vztahů mezi klimatem a ledovou pokrývkou.

[singlepic id=69 w=320 h=240 float=left]Vzhledem k tomu, že mise přišla o původní satelit CryoSat hned při startu v roce 2005, bylo čekání vědeckého světa na přesná data o to delší. Manažer mise Tommaso Parrinelo oznámil zveřejnění dat na semináři CryoSat Validation v minulých dnech: „Jsme rádi, že můžeme oznámit tento důležitý milník jen několik týdnů po uvedení do provozu. Od dnešního dne bude mít mezinárodní vědecká obec volný a snadný přístup ke všem měřením z CryoSat. To bude představovat jedinečný soubor údajů pro určení dopadu klimatických změn na ledovce na Zemi.“ CryoSat byl vypuštěn v dubnu loňského roku.

[singlepic id=68 w=200 h=200 float=right]Satelity již dříve prokázaly, že rozsah mořského ledu v Arktidě se zmenšuje, data z CryoSat by měly poskytnout úplný obraz o tom, jak se na pevnině i v oceánech mění tloušťka ledu v čase.

Profesor Duncan Wingham z University College London řekl: „Je skvělé vidět výstupní data a je měřítkem úsilí týmu ESA, že jsou dostupná tak brzy po startu. Víme, že hardwarové vybavení poskytuje extrémně přesné výsledky, ale nyní už můžeme vidět jak se promítají do skutečných vědeckých úspěchů.“

[singlepic id=70 w=200 h=200 float=left]CryoSat nese sofistikovaný radarový altimetr, který je schopen měřit mocnost ledu na centimetry a detekovat změny ledových příkrovů zejména na okrajích, odkud se ledovce oddělily z obrovských ledových příkrovů pokrývajících Grónsko a Antarktidu.

Klíčovým krokem k mapování mocnosti ledu je schopnost rozlišit mezi radarovými signály odraženými z ledové kry a z jejich trhlin nebo volné hladiny mezi nimi. První výsledky mise také ukazují jak mohou být tato data využita k lepšímu pochopení jak se může cirkulace v Severním ledovém oceánu měnit v důsledku úbytku ledovců.

Témata
/* ]]> */