Sleva na software ProGEO

DATA INSPIRACE Pozvánky UDÁLOSTI

48 hodin soustředěné práce. Výsledkem je 6 geoaplikací a analýz

Hackeři, programátoři a kodéři se v Praze setkali na prvním geohackathonu. Akce potvrdila, že soustředění a týmová práce může již v krátké době přinést zajímavé výsledky.

Hackathon je maraton pro hackery. Geo znamená cokoliv, co souvisí s prostorovými daty. Hacking znamená pochopení systému, naučit se ho a pak ho používat. Hacker je člověk, který se snaží najít nové cesty, spojující či rozpojující zavedené pořádky. Nekonzumuje, snaží se vytvořit cokoliv, a může to být hmotné i nehmotné. Hackathon spojuje více hackerů na jednom místě dohromady, aby na jednom místě a v jednu společnou dobu „rychle“ vytvořili.

Geohackathon se uskutečnil v prostorách pražského Impact Hubu (Drtinova 10) ve dnech 13. až 15. června, kódování samotné pak bylo o víkendu. Výsledkem práce 9 lidí za 48 hodin je šest nových prototypů geoaplikací a analýz.

Pražský Institut plánování a rozvoje dal k dispozici své databáze, obsahující mapové podklady, informace o hlučnosti, zeleni nebo hromadné dopravě.  Data byla dostupná všechna a zpřístupněna formou webových služeb podporující různá komunikační rozhraní (standard OGC: WMS, ESRI: SOAP, REST, XML-RPC).

Na dostupnost služeb se zaměřila Mapa kvality života a do fáze prototypu se dostala aplikace Parkovací asistent, která usnadní orientaci v parkovacích zónách z mobilu i webu. Analýza zastínění pražských hřišť v pražské čtvrti Jižní město vizualizuje, jak zástavba a zeleň ovlivňují okolní veřejné prostory.

geobusiness-magazine-dostupnost-sluzeb-v-praze-prostorova-analyza-dimitri-kozuch

geobusiness-magazine-geohackathon-praha-cerven-2014-zastineni-detskych-hrist-v-praze-sunmask

Vývojáři mohou využít další dvě aplikace. Projekt Kontakty na úřady formou API nabízí adresy a otevírací dobu všech českých úřadů a na příkladu pražských městských částí ukazuje možnosti jejich využití.

Pražský GeoData prohlížeč zase zpřístupňuje prostorová data ve formátech KML, GML a SHP.

Programovací maraton byl prvním podobným počinem, na kterém se podílí instituce veřejné správy. „Chtěli jsme vytvořit prostor pro využití vybraných městských dat lidmi, kteří mají invenci, technologické znalosti i to správné nadšení pro věc. Setkání, za jehož zorganizování můžeme poděkovat Fondu Otakara Motejla, i výsledky samotné jsou rozhodně inspirující,“ zhodnotil akci Jiří Čtyroký, ředitel Sekce prostorových informací IPR Praha.

Cílem akce bylo inspirovat další města a na příkladech ukázat, že otevřené zveřejňování dat má potenciál.

Akci sponzovalo Velvyslanectví USA, geohackathon pořádal Fond Otakara Motejla a Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Kompletní přehled výtvorů je na webu GISmentors.eu. Technické detaily a postup tvorby své aplikace o zastínění veřejných prostor popisuje ve stručnosti jeden z účastníků Jáchym Čepický na svém blogu.

/* ]]> */